Tuesday, 19 February 2019

IPL 2018 : schedule announced for first two weeks

IPL 2019 full fixtures and schedule
IPL 2019 full fixtures and schedule

BCCI has announced the schedule of the IPL 2019 for the first two weeks. it will be further assessed after the schedule of Lok Sabha election 2019. As per the schedule, the new season of vivo ipl 2019 will start from 23rd of March and the first match will be played between Chennai super kings and royal challenger Bangalore.

IPL 2019 schedule for first two weeks:

March 23: CSK vs RCB (8 PM)
March 24: KKR vs SRH (4 PM)
March 24: MI vs DC (8 PM)
March 25: RR vs KXIP (8 PM)
March 26: DC vs CSK (8 PM)
March 27: KKR vs KXIP (8 PM)
March 28: RCB vs MI (8 PM)
March 29: SRH vs RR (8 PM)
March 30: KXIP vs MI (4 PM)
March 30: DC vs KKR (8 PM)
March 31: SRH vs RCB (4 PM)
March 31: CSK vs RR (8 PM)
April 1: KXIP vs DC (8 PM)
April 2: RR vs RCB (8 PM)
April 3: MI vs CSK (8 PM)
April 4: DC vs SRH (8 PM)
April 5: RCB vs KKR (8 PM)
Read More

Top 5 IPL Teams in Popularity | Most followed ipl teams in 2019

IPL (Indian premier league) world biggest t20 league. IPL season 12 is going to start from 23rd of March. Here is the list of Top 5 IPL teams in popularity.

Most followed ipl teams in 2019
Most followed ipl teams in 2019
                            

1. Kolkata Knight Riders  (21.3 million)-

1. twitter - 4.11 million
2. Instagram - 864 K followers
3. facebook- 16.4 million

2. Mumbai Indians  (20.46 million)-

1. twitter - 4.96 Million
2. instagram - 2.3 million
3. facebook- 13.2 million

Also Read- IPL 2018: Mumbai Indians vs Chennai Super Kings 7th April

3. Chennai super kings  (18.54 million) -

1. twitter - 4.54 million
2. Instagram - 1.7 million 
3. facebook- 12.3 million

4. Royal Challenger Banglore (14.75 million)-

1. twitter -  3.35 Million
2. instagram - 2.1 million
3. facebook-  9.3 million

5. Kings XI PUNJAB (11.3 million)-

1. twitter - 1.91 million
2. Instagram -766k 
3. facebook- 8.7 million


Read More

Monday, 24 September 2018

Asia Cup 2018 Points table, Leading Run Scorer and Wicket Taker

Asia Cup 2018 Points table, Leading Run Scorer and Wicket Taker
                                                                   

 Most Runs in Asia Cup 2018 - 


POSPLAYERINNRUNSAVG
1Shikhar Dhawan432781.75
2Rohit Sharma4269134.5
3Hashmatullah Shahidi426387.67
4Mushfiqur Rahim319866
5Shoaib Malik418190.5
6Babar Azam415538.75
7Mohammad Shahzad414436
8Imam-ul-Haq414247.33
9Mahmudullah412731.75
10Rahmat Shah411929.75


Most Wicket in Asia Cup 2018 - 



POSPLAYER                            MATCHESWKTS
1Rashid Khan48
2Mujeeb Ur Rahman47
3Jasprit Bumrah37
4Shakib Al Hasan47
5Bhuvneshwar 46
6Thisara Perera26
7Kuldeep Yadav45
8Lasith Malinga25
9Yuzvendra Chahal45
10Gulbadin Naib45


Super Four Points Table -

Super FourPWLPts
India2204
Pakistan2112
Bangladesh2112
Afghanistan2020
Read More

Stat:Rohit Sharma the greatest opener of all time?

Rohit Sharma struck his 19th 100 in One Day International.
Rohit Sharma struck his 19th 100 in One Day International.
Rohit Sharma celebrates his fifty vs Pakistan
In the second game of super 4 of Asia Cup, Skipper Rohit Sharma scored his 19th ODI century and his first against Pakistan. Hitman remains not out on 111 and took India to the final of Asia cup. Skipper Rohit Sharma is leading from the front in every game.

Here are few milestones that Rohit Sharma achieved in his blasting 100 against Pakistan.

1. 7000 ODI Runs -

Hitman Rohit Sharma completes 7000 runs in One Day International and became the 5th fastest to do so. despite playing 40+ Odis in no. 4,5,6 he completed this landmark in 181 innings. 

Fastest to 7000 ODI runs: 
150 Amla 
161 Kohli 
166 ABD 
174 Ganguly 
181 ROHIT SHARMA

2. 5000 ODI Runs as an Opener -

Hitman Rohit Sharma Completed his 5000 runs as an opener and he took only 102 innings to do so, only behind Hashim Amla who took 101 innings to complete 5k runs.

3. 300 sixes in International Cricket-

Skipper Rohit Sharma completed 300 sixes in international cricket. only 2nd Indian and overall 7th player in the world to achieve this. 

4. Highest Avg Among openers -

Hitman Rohit Sharma has the highest average among openers with 56.11 and second highest is Hashim Amla with 51.

Rohit Sharma as an opener - 

Innings- 102
Runs -  5050
100-  17
50 -  24
Avg - 56.11

100 in each of his last eight ODI series dating back to CT 2017.

123* v Ban, Edgbaston
124* v SL, Pallekele; 104 v SL, RPS
125 v Aus, Nagpur
147 v NZ, Kanpur
208*v SL, Mohali
115 v SA, Port Elizabeth
137*v Eng, Trent Bridge
111*v Pak, Dubai





Read More

Friday, 21 September 2018

England squads for test against sri Lanka

England will play three test match series against Sri - Lanka in November. 
test series will start from 6 November to 27 November. 

Rory Burns, Joe Denly, and Olly Stone got their maiden call-up for the test

England squad for SL Tests: Joe Root, Moeen Ali, James Anderson, Jonny Bairstow, Rory Burns, Stuart Broad, Jos Buttler, Sam Curran, Joe Denly, Keaton Jennings, Jack Leach, Ollie Pope, Adil Rashid, Ben Stokes, Olly Stone, Chris Woakes

England ODI squad: Eoin Morgan(c), Moeen Ali, Jonny Bairstow, Jos Buttler, Sam Curran, Tom Curran, Liam Dawson, Alex Hales, Liam Plunkett, Adil Rashid, Joe Root, Jason Roy, Ben Stokes, Olly Stone, Chris Woakes, Mark Wood


Oct 10, Wed Sri Lanka vs England, 1st ODI
Rangiri Dambulla International Stadium, Dambulla

Oct 13, Sat Sri Lanka vs England, 2nd ODI
Rangiri Dambulla International Stadium, Dambulla

Oct 17, Wed Sri Lanka vs England, 3rd ODI
Pallekele International Cricket Stadium, Pallekele

Oct 20, Sat Sri Lanka vs England, 4th ODI
Pallekele International Cricket Stadium, Pallekele

Oct 23, Tue Sri Lanka vs England, 5th ODI
R.Premadasa Stadium, Colombo

Oct 27, Sat Sri Lanka vs England, Only T20I
R.Premadasa Stadium, Colombo

Nov 06, Tue - Nov 10, Sat Sri Lanka vs England, 1st Test
Galle International Stadium, Galle

Nov 14, Wed - Nov 18, Sun Sri Lanka vs England, 2nd Test
Pallekele International Cricket Stadium, Pallekele

Nov 23, Fri - Nov 27, Tue Sri Lanka vs England, 3rd Test
Sinhalese Sports Club, Colombo

Read More

Karun Nair to lead BP's XI for warm up game against Windies

                                                                                        Image result for karun nair mayank agarwal india aa

Karun Nair will lead Board president XI for the warm-up game against Windies. Mayank Agarwal and Prithvi shaw are also there in the squad with Hanuma Vihari and Shreyas iyer. mayank Agarwal had scored lots of runs in last 2 years and if he performs in the warmup he may get the chance against windies.

Board president's XI for warmup games against Windies -

Mayank Agarwal, Prithvi Shaw, Hanuma Vihari, Karun Nair (c), Shreyas Iyer, Ankit Bawne, Ishan Kishan (wk), Jalaj Saxena, Saurabh Kumar, Basil Thampi, Avesh Khan, K Vignesh, Ishan Porel

Windies Squad -

Jason Holder (c), Sunil Ambris, Devendra Bishoo, Kraigg Brathwaite, Roston Chase, Shane Dowrich, Shannon Gabriel, Jahmar Hamilton, Shimron Hetmyer, Shai Hope, Alzarri Joseph, Keemo Paul, Kieran Powell, Kemar Roach, and Jomel Warrican.

Read More

Asia Cup 2018 Super 4 : India vs Bangladesh

Asia Cup 2018 Super 4 : India vs Bangladesh


When: September 21, 2018, 5:00 PM IST

Where: Dubai International stadium

Team India will start their super 4 campaign of Asia Cup against Bangladesh and as far as injury is concerned Bangladesh lost Tamim Iqbal and India have lost Hradhik Pandya, Axar Patel, and Shardul Thakur.

Bangladesh -

Mustafizur Rehman and Musfiqur Rahim had been rested against Afghanistan and likely to be back against India as Musfiqur scored a century against Sri-Lanka and Mustafizur Rehman has a phenomenal record against India, he has taken 14 wickets in 4 matches against India.

India -

Hardik Pandya is ruled out of the tournament with Axar and Shardul Thakur and replacement are Deepak Chahar, Siddharth Kaul, and Ravindra Jadeja. it is more likely that Khaleel Ahmed will replace Hardhik Pandya but if India wants Batsman at no. 6 than it is more likely that Ravindra Jadeja will return to the XI

Probable XI for Bangladesh: Nazmul Hossain, Liton Das, Shakib Al Hasan, Mushfiqur Rahim, Mohammad Mithun, Mahmudullah, Mosaddek Hossain, Mehidy Hasan, Mashrafe Mortaza, Rubel Hossain, Mustafizur Rahman/Abu Hider Rony

Probable XI for India: Rohit Sharma, Shikhar Dhawan, Ambati Rayudu, Dinesh Karthik, MS Dhoni, Kedar Jadhav, Ravindra Jadeja, Bhuvneshwar Kumar, Kuldeep Yadav, Yuzvendra Chahal, Jasprit Bumrah

Rohit Sharma :

need 144 runs to complete 5k Runs as an opener.
need 177 runs to complete 7k runs in ODI.
need 6 sixes to complete 300 sixes.

Rohit Sharma Last five Innings against Bangladesh - 
137, 63, 0, 29, 123 
Avg - 88
100 - 2
Read More

Sunday, 16 September 2018

VIJAY HAZARE TROPHY, 2018 Schedule and Squads


Schedule - 

Sep 19,

1. Wed Baroda vs Mumbai, Round 1, Elite Group A
     KSCA Cricket (2) Ground, Alur

     
2.  Goa vs Maharashtra, Round 1, Elite Group A
KSCA Cricket (3) Ground, Alur

     
3.  Himachal Pradesh vs Punjab, Round 1, Elite Group A
KSCA Cricket Ground, Alur

     
4.  Kerala vs Andhra, Round 1, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
5.  Madhya Pradesh vs Hyderabad, Round 1, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
6. Uttar Pradesh vs Saurashtra, Round 1, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
 7. Assam vs Gujarat, Round 1, Elite Group C
TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

     
 8. Haryana vs Jharkhand, Round 1, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
9.  Services vs Tripura, Round 1, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
10.  Arunachal Pradesh vs Mizoram, Round 1, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
 11. Bihar vs Nagaland, Round 1, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
 12. Manipur vs Puducherry, Round 1, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
Sep 20

 Thu Baroda vs Vidarbha, Round 2, Elite Group A
Just Cricket Academy Ground, Bengaluru

     
 Himachal Pradesh vs Railways, Round 2, Elite Group A
KSCA Cricket Ground, Alur

     
 Karnataka vs Maharashtra, Round 2, Elite Group A
M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru

     
 Madhya Pradesh vs Chhattisgarh, Round 2, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
 Odisha vs Andhra, Round 2, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
 Saurashtra vs Delhi, Round 2, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
 Bengal vs Jammu and Kashmir, Round 2, Elite Group C
Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

     
 Gujarat vs Tamil Nadu, Round 2, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
 Jharkhand vs Rajasthan, Round 2, Elite Group C
TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

     
 Bihar vs Uttarakhand, Round 2, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
 Manipur vs Sikkim, Round 2, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
 Meghalaya vs Mizoram, Round 2, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
Sep 21, 

Fri Goa vs Railways, Round 3, Elite Group A
KSCA Cricket (3) Ground, Alur

     
 Karnataka vs Mumbai, Round 3, Elite Group A
M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru

     
 Punjab vs Vidarbha, Round 3, Elite Group A
KSCA Cricket (2) Ground, Alur

     
 Hyderabad vs Delhi, Round 3, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
 Odisha vs Kerala, Round 3, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
 Uttar Pradesh vs Chhattisgarh, Round 3, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
 Assam vs Haryana, Round 3, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
 Jammu and Kashmir vs Tripura, Round 3, Elite Group C
Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

     
 Services vs Tamil Nadu, Round 3, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
 Arunachal Pradesh vs Sikkim, Round 3, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
 Meghalaya vs Nagaland, Round 3, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
 Puducherry vs Uttarakhand, Round 3, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
Sep 23

Sun Goa vs Himachal Pradesh, Round 4, Elite Group A
KSCA Cricket Ground, Alur

     
 Maharashtra vs Punjab, Round 4, Elite Group A
Just Cricket Academy Ground, Bengaluru

     
 Arunachal Pradesh vs Manipur, Round 4, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
 Mizoram vs Puducherry, Round 4, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
 Mumbai vs Railways, Round 4, Elite Group A
M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru

     
 Nagaland vs Sikkim, Round 4, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
 Kerala vs Chhattisgarh, Round 4, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
 Saurashtra vs Hyderabad, Round 4, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
 Uttar Pradesh vs Odisha, Round 4, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
 Bengal vs Tripura, Round 4, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
 Haryana vs Jammu and Kashmir, Round 4, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
 Tamil Nadu vs Rajasthan, Round 4, Elite Group C
TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

     
Sep 24

Mon Arunachal Pradesh vs Meghalaya, Round 5, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
 Bihar vs Puducherry, Round 5, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
 Nagaland vs Uttarakhand, Round 5, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
 Baroda vs Punjab, Round 5, Elite Group A
KSCA Cricket (2) Ground, Alur

     
 Goa vs Karnataka, Round 5, Elite Group A
Just Cricket Academy Ground, Bengaluru

     
 Mumbai vs Vidarbha, Round 5, Elite Group A
KSCA Cricket (3) Ground, Alur

     
 Hyderabad vs Andhra, Round 5, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
 Madhya Pradesh vs Kerala, Round 5, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
 Uttar Pradesh vs Delhi, Round 5, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
 Assam vs Jharkhand, Round 5, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
 Gujarat vs Tripura, Round 5, Elite Group C
Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

     
 Haryana vs Services, Round 5, Elite Group C
TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

     
Sep 25

Tue Jharkhand vs Tamil Nadu, Round 6, Elite Group C
Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

     
 Bengal vs Services, Round 6, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
 Gujarat vs Rajasthan, Round 6, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
Sep 26

Wed Bihar vs Meghalaya, Round 6, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
 Manipur vs Uttarakhand, Round 6, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
 Mizoram vs Sikkim, Round 6, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
 Baroda vs Karnataka, Round 6, Elite Group A
Just Cricket Academy Ground, Bengaluru

     
 Himachal Pradesh vs Vidarbha, Round 6, Elite Group A
KSCA Cricket Ground, Alur

     
 Maharashtra vs Railways, Round 6, Elite Group A
M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru

     
 Chhattisgarh vs Andhra, Round 6, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
 Odisha vs Delhi, Round 6, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
 Saurashtra vs Madhya Pradesh, Round 6, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
Sep 27 Thu Assam vs Tamil Nadu, Round 7, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
 Haryana vs Rajasthan, Round 7, Elite Group C
TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

     
 Jammu and Kashmir vs Jharkhand, Round 7, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
Sep 28 Fri Gujarat vs Services, Round 8, Elite Group C
TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

     
 Rajasthan vs Tripura, Round 8, Elite Group C
Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

     
 Bihar vs Arunachal Pradesh, Round 7, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
 Manipur vs Mizoram, Round 7, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
 Nagaland vs Puducherry, Round 7, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
 Baroda vs Goa, Round 7, Elite Group A
KSCA Cricket Ground, Alur

     
 Himachal Pradesh vs Maharashtra, Round 7, Elite Group A
KSCA Cricket (2) Ground, Alur

     
 Mumbai vs Punjab, Round 7, Elite Group A
Just Cricket Academy Ground, Bengaluru

     
 Kerala vs Delhi, Round 7, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
 Odisha vs Madhya Pradesh, Round 7, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
 Uttar Pradesh vs Hyderabad, Round 7, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
 Assam vs Bengal, Round 8, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
Sep 30 

Sun Bengal vs Tamil Nadu, Round 9, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
 Gujarat vs Jammu and Kashmir, Round 9, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
 Haryana vs Tripura, Round 9, Elite Group C
Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

     
 Bihar vs Sikkim, Round 8, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
 Manipur vs Nagaland, Round 8, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
 Meghalaya vs Uttarakhand, Round 8, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
 Baroda vs Railways, Round 8, Elite Group A
M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru

     
 Himachal Pradesh vs Mumbai, Round 8, Elite Group A
KSCA Cricket (3) Ground, Alur

     
 Karnataka vs Vidarbha, Round 8, Elite Group A
KSCA Cricket (2) Ground, Alur

     
 Hyderabad vs Chhattisgarh, Round 8, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
 Saurashtra vs Andhra, Round 8, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
 Uttar Pradesh vs Madhya Pradesh, Round 8, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
Oct 01

Mon Assam vs Rajasthan, Round 10, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
 Bengal vs Jharkhand, Round 10, Elite Group C
TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

     
 Jammu and Kashmir vs Services, Round 10, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
Oct 02 

Arunachal Pradesh vs Nagaland, Round 9, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
 Mizoram vs Uttarakhand, Round 9, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
 Puducherry vs Sikkim, Round 9, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
 Goa vs Mumbai, Round 9, Elite Group A
Just Cricket Academy Ground, Bengaluru

     
 Maharashtra vs Vidarbha, Round 9, Elite Group A
KSCA Cricket Ground, Alur

     
 Punjab vs Railways, Round 9, Elite Group A
M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru

     
 Delhi vs Andhra, Round 9, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
 Kerala vs Hyderabad, Round 9, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
 Odisha vs Chhattisgarh, Round 9, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
Oct 03

 Wed Jammu and Kashmir vs Rajasthan, Round 11, Elite Group C
Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

     
 Tamil Nadu vs Tripura, Round 11, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
 Gujarat vs Haryana, Round 11, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
Oct 04

 Thu Baroda vs Himachal Pradesh, Round 10, Elite Group A
KSCA Cricket (3) Ground, Alur

 Arunachal Pradesh vs Puducherry, Round 10, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
 Bihar vs Manipur, Round 10, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
 Meghalaya vs Sikkim, Round 10, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
 Goa vs Punjab, Round 10, Elite Group A
KSCA Cricket (2) Ground, Alur

     
 Karnataka vs Railways, Round 10, Elite Group A
M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru

     
 Madhya Pradesh vs Delhi, Round 10, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
 Saurashtra vs Odisha, Round 10, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
 Uttar Pradesh vs Kerala, Round 10, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
Oct 05

Fri Assam vs Services, Round 12, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
 Bengal vs Haryana, Round 12, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
 Jharkhand vs Tripura, Round 12, Elite Group C
TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

     
Oct 06

Sat Manipur vs Meghalaya, Round 11, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
 Mizoram vs Nagaland, Round 11, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
 Sikkim vs Uttarakhand, Round 11, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
 Himachal Pradesh vs Karnataka, Round 11, Elite Group A
M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru

     
 Maharashtra vs Mumbai, Round 11, Elite Group A
Just Cricket Academy Ground, Bengaluru

     
 Railways vs Vidarbha, Round 11, Elite Group A
KSCA Cricket Ground, Alur

     
 Odisha vs Hyderabad, Round 11, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
 Saurashtra vs Chhattisgarh, Round 11, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
 Uttar Pradesh vs Andhra, Round 11, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
Oct 07

 Sun Bengal vs Rajasthan, Round 13, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
 Gujarat vs Jharkhand, Round 13, Elite Group C
Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

     
 Jammu and Kashmir vs Tamil Nadu, Round 13, Elite Group C
TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

     
Oct 08

 Mon Arunachal Pradesh vs Uttarakhand, Round 12, Plate
GS Patel Stadium, Nadiad

     
 Bihar vs Mizoram, Round 12, Plate
Moti Bagh Stadium, Vadodara

     
 Meghalaya vs Puducherry, Round 12, Plate
Shastri Maidan, Vallabh Vidyanagar, Anand

     
 Baroda vs Maharashtra, Round 12, Elite Group A
KSCA Cricket (3) Ground, Alur

     
 Goa vs Vidarbha, Round 12, Elite Group A
KSCA Cricket (2) Ground, Alur

     
 Karnataka vs Punjab, Round 12, Elite Group A
M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru

     
 Delhi vs Chhattisgarh, Round 12, Elite Group B
Feroz Shah Kotla, Delhi

     
 Madhya Pradesh vs Andhra, Round 12, Elite Group B
Palam A Stadium, Delhi

     
 Saurashtra vs Kerala, Round 12, Elite Group B
Palam B Stadium, Delhi

     
Oct 09 Tue Assam vs Tripura, Round 14, Elite Group C
TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

     
 Haryana vs Tamil Nadu, Round 14, Elite Group C
Guru Nanak College Ground, Chennai

     
 Services vs Rajasthan, Round 14, Elite Group C
Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

     
Oct 11

 Thu Assam vs Jammu and Kashmir, Round 15, Elite Group C
Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

     
 Bengal vs Gujarat, Round 15, Elite Group C
MA Chidambaram Stadium, Chennai

     
 Jharkhand vs Services, Round 15, Elite Group C
TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

     


     
SQUADS FOR VIJAY HAZARE TROPHY 2018-19



Delhi Squad: Gautam Gambhir(c), Hiten Dalal, Himmat Singh, Manan Sharma, Rishabh Pant, Navdeep Saini, Pranshu Vijayran, Unmukt Chand, Gaurav Kumar, Kulwant Khejroliya, Pawan Negi, Nitish Rana, Dhruv Shorey, Lalit Yadav



Tamil Nadu Squad: Vijay Shankar(c), Abhinav Mukund, Baba Aparajith, Baba Indrajith, Kaushik Gandhi, Balchander Anirudh, N Jagadeesan, Shahrukh Khan, Rahil Shah, Ravisrinivasan Sai Kishore, Varun Chakravathi, T Natarajan, M Mohammed, Krishnamoorthy Vignesh



Uttar Pradesh Squad: Suresh Raina(c), Akshdeep Nath, Shivam Chaudhary, Mohsin Khan, Samarth Singh, Umang Sharma, Shiva Singh, Upendra Yadav, Abhishek Goswami, Amit Mishra, Priyam Garg, Ankit Rajpoot, Saurabh Kumar, Shivam Mavi, Rinku Singh



Saurashtra Squad: Jaydev Shah(c), Agnivesh Ayachi, Yuvraj Chudasama, Dharmendrasinh Jadeja, Chirag Jani, Prerak Mankad, Hardik Rathod, Jaydev Unadkat, Samarth Vyas, Aarpit Vasavada, Avi Barot , Sheldon Jackson, Ravindra Jadeja, Kamlesh Makvana, Cheteshwar Pujara, Shaurya Sanandia, Robin Uthappa


Chhattisgarh Squad: Pankaj Kumar Rao, Shashank Chandraker, Avnish Dhaliwal, Amandeep Khare, Ajay Jadav Mandal, Rishabh Tiwari, Jatin Saxena, Shakeeb Ahmed, Ashutosh Singh, Sanjeet Desai, Harpreet Singh, Vishal Kushwah, Manoj Singh, Sumit Ruikar, Shahnawaz Hussain, Shivendra Singh

Mumbai Squad: Ajinkya Rahane(c), Shreyas Iyer, Prithvi Shaw, Jay Gokul Bista, Suryakumar Yadav, Siddhesh Lad, Aditya Tare, Eknath Kerkar, Shivam Dubey, Akash Parkar, Dhawal Kulkarni, Shams Mulani, Vijay Gohil, Tushar Deshpande, Royston Dias



Karnataka Squad: Vinay Kumar(c), Stuart Binny, CM Gautam, Krishnappa Gowtham, Karun Nair, Prasidh Krishna, Ravikumar Samarth, Jagadeesha Suchith, Mayank Agarwal, Pavan Deshpande, Shreyas Gopal, Abhimanyu Mithun, Naveen MG, Abhishek Reddy, Sharath BR



Assam Squad: Amit Sinha(c), Arup Das, Jitumoni Kalita, Riyan Parag, Rahul Singh, Sibsankar Roy, Romario Sharma, Wasiqur Rahman, Abu Nechim, Mrinmoy Dutta, Mukhtar Hussain, Abhijit Roy, Gokul Sharma, Abhishek Thakuri, Parvez Aziz


Baroda Squad: Rishi Arothe, Kedar Devdhar, Lukman Meriwala, Mitesh Patel, Yusuf Pathan, Pinal Shah, Vishnu Solanki, Aditya Waghmode, Bhargav Bhatt, Deepak Hooda, Krunal Pandya, Babashafi Pathan, Ninad Rathva, Atit Sheth, Swapnil Singh



Rajasthan Squad: Ashok Menaria(c), Deepak Chahar, Chetan Bist, Robin Bist, Rahul Chahar, Aniket Choudhary, Chandrapal Singh, Aditya Garhwal, Amitkumar Gautam, Ankit Lamba, Mahipal Lomror, Abhimanyu Lamba, Manender Narender Singh, Tajinder Singh, TM Ul-Haq



Bengal Squad: Manoj Tiwary(c), Sudip Chatterjee, Ashok Dinda, Shreevats Goswami, Sayan Mondal, Pradipta Pramanik, Kanishk Seth, Boddupalli Amit, Writtick Chatterjee, Abhimanyu Easwaran, Anustup Majumdar, Ishan Porel, Abhishek Raman, Vivek Singh




Andhra Squad: Hanuma Vihari(c), Ashwin Hebbar, Srikar Bharat, Karthik Raman, Yarra Prithviraj, KV Sasikanth, Shoaib Md Khan, Bodapati Sumanth, Ricky Bhui, Bandaru Ayyappa, Girinath Reddy, Prasanth Kumar, Dwaraka Ravi Teja, Karn Sharma, Duvvarapu Siva Kumar



Kerala Squad: Sachin Baby(c), KC Akshay, Basil Thampi, Fazil Fanoos, Sudhesan Midhun, Ponnam Rahul, Sanju Samson, Vishnu Vinod, Abhishek Mohan, Arun Karthik, Akshay Chandran, Vinoop Manoharan, MD Nidheesh, Salman Nizar



Railways Squad: Anureet Singh, Avinash Yadav, Mrunal Devdhar, Karan Sharma, Manjeet Singh, Amit Paunikar, Chandrakant Sakure, Ankit Yadav, Ashish Yadav, Prashant Awasthi, Arindam Ghosh, Madhur Khatri, ACP Mishra, Saurabh Wakaskar



Tripura Squad: Udiyan Bose(c), Smit Patel, Bishal Ghosh, Kaushal Acharjee, Joydeep Banik, Rajat Dey, Neelambuj Vats, Nirupam Chowdhary, Nirupam Sen, Bravish Shetty, Abhijit Chakraborty, Harmeet Singh, Bunti Roy, Rana Dutta, Rajib Saha, Abhijit Sarkar



Vidarbha Squad: Faiz Fazal(c), Ganesh Satish, Wasim Jaffer, Sanjay Ramaswamy, Atharva taide, Yash Thakur, Shrikant Wagh, Apoorv Wankhade, Ravi Jangid, Rajneesh Gurbani, Akshay Karnewar, Jitesh Sharma, Aditya Thakare, Akshay Wadkar, Akshay Wakhare



Odisha Squad: Deepak Behera(c), Rajesh Dhupar, Biplab Samantray, Subhranshu Senapati, Santanu Mishra, Suryakant Pradhan, Sujit Lenka, Govinda Poddar, Debabrata Pradhan, Abhishek Raut, Anurag Sarangi



Services Squad: Mumtaz Qadir, Nakul Sharma, Amit Pachhara, Rajat Paliwal, Diwesh Pathania, Gahlaut Rahul Singh, Hardik Rajeev Sethi, Arjun Sharma, Soumya Swain, Nitin Tanwar, Trivendra Kumar, Nakul Harpal Verma, Shamsher Yadav, Mohit Ahlawat, Shadab Nazar, Ravi Chauhan, Sachin Shinde, Sumit Singh
Read More